6.PROSINCE 2016

05.12.2016 23:50

 

KALENDARIUM

 

Události 6. prosince

 

Česko

  • 1774 – Marie Terezie zavádí povinnou školní docházku.
  • 1884 – Svoji činnost zahájilo české Národní divadlo v Brně.
  • 2003 – Za vichřice padl unikátní památný strom Vopařilova jedle, nejvyšší jedle bělokorá České republiky.

 

Svět

  • 1240 – Mongolové vedení Bátú-chánem dobyli a vyplenili Kyjev, čímž bylo završeno mongolské podmanění Rusi.
  • 1877 – Thomas Alva Edison nahrál první záznam fonograf.
  • 1917 – Halifaxský výbuch: v přístavu Halifax došlo k největší člověkem způsobené explozi před odpálením atomové bomby.
  • 1941 – Začal protiútok Rudé armády v bitvě u Moskvy, který znamenal první vážnou porážku nacistického Německa za 2. světové války

 

Narozeni 6. prosince

 

Jiří Harcuba (6. prosince 1928 Harrachov – 26. července 2013)

 Byl český sklářský výtvarník, medailér, známý také jako autor české pětikoruny. Učil se brousit sklo (1942–1945) v Harrachově, pokračoval ve studiu ve Státní odborné sklenářské škole v Novém Boru (1945–1948), na pedagogické fakultě univerzity v Olomouci (1948), tři roky byl na praxi broušení skla v podniku Umělecké sklo v Novém Boru a dokončil studia na Umělecké-průmyslové vysoké škole v Praze (1949–1957). Tvořil mince, medaile a skleněné reliéfy s portréty slavných umělců, vědců, politiků. Byli mezi nimi např.Jan Amos Komenský, Albert Einstein, Franz Kafka, Antonín Dvořák, ale i třeba návrh pro obnovení esperantského pomníku ve Františkových Lázních zničeného nacisty (Jiří Harcuba byl totiž také esperantista). Harcubovo dílo je vysoce ceněno ve světě, přednášel i na zahraničních vysokých školách.

 

Svět

Jean Frédéric Bazille (6. prosince 1841 – 28. listopadu 1870) 

Byl významný francouzskýimpresionistický malíř působící především jako portrétista a krajinář. O malířství získal zájem po seznámení s některými díly Eugèneho Delacroixe. Jeho rodina mu studie umění sice povolila, ale jen pod podmínkou, že vystuduje medicínu. S jejím studiem začal v roce 1859 a o sedm let později se přestěhoval do Paříže, kde se seznámil s impresionistou Pierre-Augustem Renoirem a kterého později i portrétoval. Poté, co v roce 1864dostudoval medicínu, začal malovat na plný úvazek. Postupně se seznámil i s umělci světového formátu, mezi které patřil např. Claude Monet, Alfred Sisley nebo Édouard Manet. Své přátele často i finančně podporoval a poskytoval jim přístup k ateliéru a malířským potřebám. Mezi jeho nejlepší práce patří nepochybně dílo s názvem Růžové šaty, které vytvořil ve věku třiadvaceti let, ale známější je spíše obraz z období mezi lety 1867–1868 s názvem Rodinná sešlost.

 

Zemřeli 6. prosince

 

Česko

Josef Bláha (8. června 1924, Novo Mesto, Království Srbů, Chorvatů a Slovinců – 6. prosince 1994 Praha)

Byl český herec, dlouholetý člen hereckého souboru Divadla na Vinohradech. Od jedenácti let žil v Praze. Během středoškolských studií hrál ochotnicky divadlo. Během druhé světové války byl totálně nasazen, herectví vystudoval až po válce na pražské DAMU. Po krátkém angažmá v divadle uFerence Futuristy zakotvil natrvalo v Divadle na Vinohradech, kde působil od roku 1951 do roku 199, tedy prakticky až do konce svého života. Hrál také v několika desítkách filmů a v televizních seriálech. Z televizních a filmových rolí byla velmi významná postava policejního inspektora Brůžka z televizních seriálů Hříšní lidé města pražského a Panoptikum města pražského a na ně navazující série filmů Partie krásného dragouna, Smrt černého krále, Pěnička a paraplíčko, Vražda v hotelu Excelsior. V nich hrál po boku Josefa Vinkláře (postava:inspektor Bouše),Františka Filipovského (inspektor Mrázek), Jaroslava Marvana (postava: kriminální rada Vacátko), Jiřího Adamíry (postava:policejní rada Korejs) a Ondřeje Havelky.

 

Svět

Svatý Mikuláš z Myry (cca 280/286 Patara – 6. prosince 345/352 Myra)

Byl biskup v Myře v Lykii. Už za svého života byl velmi oblíbený mezi lidmi, proslul štědrostí k potřebným, jako obránce víry před pohanstvím a zachránce nespravedlivě obviněných. Pro množství zázraků, které se udály na jeho přímluvu, je také někdy zván Mikuláš Divotvůrce (Νικόλαος ὁ Θαυματουργός, Nikolaos ho Thaumaturgos). Jde o jednoho z nejuctívanějších svatých v celém křesťanství, ve východních církvích je druhým nejuctívanějším svatým vůbec (po Panně Marii). V západní liturgické tradici jeho svátek připadá na 6. prosinec a oslava tohoto svátku je spojena s rozdáváním dárků dětem (obvykle v předvečer 5. prosince). Svatý Mikuláš je uctíván jako patron námořníků, obchodníků, lukostřelců, dětí, lékárníků,právníků, studentů a vězňů.  

—————

Zpět