20. ŘÍJNA 2017

19.10.2017 23:50

 

KALENDARIUM

 

Události 20. října

 

Česko

 • 1740 – Marie Terezie nastupuje na rakouský trůn; Francie, Prusko, Bavorsko a Sasko neuznávajíPragmatickou sankci a začínají války o rakouské dědictví.
 • 1860 – František Josef I. vydal říjnový diplom, jímž byla přiznána zákonodárná moc zemským sněmům a říšské radě.
 • 1960 – V Praze v Královské oboře bylo otevřeno planetárium.

Svět

 • 1805 – bitva u mysu Trafalgar
 • 1827 – Britské, francouzské a ruské námořní síly zničily spojenou tureckou a egyptskou flotilu v bitvě u Navarina, což se stalo rozhodujícím momentem řecké války za nezávislost.
 • 1883 – Druhá tichomořská válka: Chile a Peru uzavřely příměří, tři peruánské provincie předány Chile
 • 1944 – Druhá světová válka: Rudá armáda a jugoslávští partyzáni osvobodili Bělehrad, hlavní městoJugoslávie. Viz Bělehradská operace.
 • 1955 – Vyšel poslední díl trilogie Johna Ronalda Reuela Tolkiena - Pán prstenů - Návrat krále.
 • 1967 – Na kameru byl natočen údajný Bigfoot, legendární bytost severozápadu USA
 • 1968 – Bývalá první dáma USA Jacqueline Kennedyová se vdala za řeckého magnáta Aristotela Onassise.
 • 1973 – Otevřena budova Opery v Sydney.
 • 1994 – Sedmá sloka písně Zdravljica se stala slovinskou hymnou

 

Narozeni 20. října

 

Česko

Hana Hegerová, rozená Carmen Mária Štefánia (Beatrix) Farkašová-Čelková (* 20. října 1931Bratislava)

 Je významná československá zpěvačka a herečka, nekorunovaná královna československého šansonu. Zahraniční kritici ji nazývají Velkou dámou šansonu, Piaf z Prahy, nebo také Šansoniérkou se slovanskou duší. Prosadila se především jako zpěvačka šansonů, která nemá v zemích bývalého Československa žádnou srovnatelnou konkurenci. Široké publikum i odbornou kritiku zaujala především schopností dramaticky interpretovat text. Velké uznání sklidila i v cizině, hlavně v německy mluvících zemích. V letech 1937–1942 navštěvovala baletní školu vNárodním divadle v Bratislavě. Po maturitě na gymnáziu v Komárně se chtěla dostat na Vysokou školu ekonomickou. Když nemohla, pracovala v komárenských strojírnách a přednášela na tamní učňovské škole. V roce 1954 hrála titulní roli ve filmu Frona pod uměleckým jménem Hana Čelková Od roku 1961 vystupovala v pražském divadle Rokoko. V letech 1962 až 1966 vystupovala v divadle Semafor, kde hrála v Dobře placené procházce. S kolegy ze Semaforu hrála i ve filmu Kdyby tisíc klarinetů (role Edity). V roce 1967 vystoupila s francouzsky zpívanými písněmi v Pařížské Olympii a na Světové výstavě v Montrealu. 

 

Svět

Elfriede Jelineková, Elfriede Jelinek (* 20. října 1946 Mürzzuschlag, Štýrsko) 

 

Je rakouská spisovatelka, která žije ve Vídni a Mnichově. V roce 2004 obdržela Nobelovu cenu za literaturu za „hudební vliv hlasů a protihlasů v románech a dramatech, pomocí kterého jedinečným způsobem odkrývá absurditu a nutkavou sílu společenských klišé“. Jelineková chodila do katolické školky a poté do klášterní školy, kterou pociťovala jako velmi omezující.  Jelineková dostávala v hudební škole hodiny klavíru, kytary, flétny a houslí. Ve 13 letech byla přijata na vídeňskou konzervatoř ke studiu hry na varhany, klavír apříčnou flétnu. Paralelně k tomu absolvovala veřejné gymnázium. Její první román Bukolit (1968) však nevyšel až do roku 1979. Po smrti svého otce se začala zotavovat; angažovala se v hnutí roku 1968, patřila k předním aktivistkám levicových intelektuálů. Píše divadelní hry, romány ( Milovnice, Vyvrhelové, Pianistka, Lačnost) a eseje. V roce 2004 obdržela Nobelovu cenu za literaturu 

 

Zemřeli 20. října

 

Česko

Karel Driml (2. ledna 1891, Choceň – 20. října 1929, Praha) 

Byl český lékař, popularizátor zdravotnických poznatků, spisovatel a dramatik. Redigoval odborné časopisy a přispíval články do denního tisku. Proslavil se jako autor básní, povídek a loutkových her, ve kterých vedl děti ke zdravému životnímu stylu. V roce 1914 absolvoval pražskou lékařskou fakultu a do roku 1919 na ní působil jako asistent. Studoval organizaci veřejného zdravotnictví v USA, Kanadě, Anglii a Francii. Roku 1920 byl na studijním pobytu na Johns Hopkins University v Baltimore. Po návratu přijal zaměstnání na ministerstvu zdravotnictví, kde se s úspěchem věnoval popularizaci poznatků.Svou činností probudil široký zájem veřejnosti o zdravotnické otázky. Redigoval časopisy Výživa, Zdraví lidu a Hygiena. Pořádal hygienickou expozici na Pražských veletrzích a na kulturní výstavě v Brně. Psal články do Národních listů. Díky literárnímu nadání se stal známým autorem básniček, povídek a především loutkových her, zaměřených na propagaci zdravého životního stylu u dětí.

 

Svět

Giuliano da Sangallo (vlastním jménem Giuliano Giamberti¨; asi 1445 — 20. října 1516) 

Byl italský renesanční architekt a sochař. Byl pokračovatelem Filippa Brunelleschiho a autorem významných toskánských staveb, v nichž rozvíjel florentskou ranou renesanci ke stylu vrcholné renesance. Ve svých architektonických počátcích pracoval Giuliano převážně pro Lorenza Medicejského, řečeného Nádherný, pro něhož začal v roce 1485 stavět nádhernou vilu v Poggio a Caiano mezi Florencií a Pistoiou a posilovat opevnění ve Florencii, Castellanu a na dalších místech. Lorenzo I. mu též zadal stavbu augustiniánského kláštera před florentskou bránou San Gallo, jenž byl zničen při obléhání Florencie v roce 1530.  Právě díky této stavbě dostal Giuliano jméno Sangallo, jež poté používal i jeho mladší bratr a synovec.  

—————

Zpět