12. PROSINEC 2017

11.12.2017 23:50

 

KALENDARIUM

 

Události 12. prosince

 

Česko

 • 1903 – Čtyři funkcionáři Svatováclavské záložny byli odsouzeni za účast na podvodech.
 • 1918 – Zřízení československé státní Vysoké školy zvěrolékařské v Brně, první vysoké školy založené nově vzniklou Československou republikou.
 • 1943 – Za přítomnosti Edvarda Beneše byla v Moskvě uzavřena československo-sovětská smlouva o přátelství, vzájemné pomoci a poválečné spolupráci.

Svět

 • 1787 – Pensylvánie vstoupila do Unie.
 • 1901 – Guglielmo Marconi provedl první transatlantické bezdrátové spojení.
 • 1925 – Perský parlament téměř jednohlasně schválil povýšení dosavadního předsedy vlády Rezy Chána na šáha.
 • 1963 – Keňa získala nezávislost na Spojeném království.
 • 1991 – Abuja se stala hlavním městem Nigérie.
 • 1999 – zahájen útok na Groznyj.
 • 2002 – spuštěna anglická verze Wikislovníku.
 • 2004
 • Mahmúd Abbás, nástupce Jásira Arafata ve funkci předsedy Organizace pro osvobození Palestiny (OOP), se při návštěvě Kuvajtu omluvil za podporu, kterou tehdejší palestinské vedení vyjádřilo iráckému prezidentu Saddámu Husajnovi po obsazení Kuvajtu Irákem v roce 1990.
 • Mezi Českými Budějovicemi a Vídní začaly jezdit dva páry přímých vlaků, z nichž jeden je prodloužen do Plzně. Obnovilo se tak důležité dopravní spojení, které zpřetrhala druhá světová válka a železná opona.
 • V prezidentských volbách v Rumunsku zvítězil těsným poměrem opoziční kandidát, starosta Bukurešti Traian Basescu. Porazil současného premiéra Adriana Nastase.
 • Při bojích v irácké provincii Anbar zahynulo osm příslušníků americké námořní pěchoty.

 

Narozeni 12. prosince

 

Česko

Jiří Mahen, vlastním jménem Antonín Vančura, (12. prosince 1882, Čáslav – 22. května 1939,Brno, sebevražda) 

    

Byl český básník, novinář, dramaturg, knihovník, režisér a divadelní kritik. Studoval filozofickou fakultu, obory čeština a němčina, avšak před závěrečnou zkouškou studia opustil. Roku 1910 se přestěhoval do Brna, kde působil po zbytek života. V letech 1909–1919 byl redaktorem Lidových novin. V letech 1918–1920 působil jako dramatikNárodního divadla Brno. V současné době nese budova Národního divadla Brno na Malinovského náměstí jeho jméno. Od roku 1921 byl knihovníkem, později pak od roku 1937 i ředitelem městské knihovny v Brně. Knihovna, k jejímuž vybudování významnou měrou přispěl, nese od roku 1959jeho jméno (Knihovna Jiřího Mahena v Brně). Jeho lyrická tvorba je spojena s životním postojem tzv. generace anarchistických buřičů. Jeho pozdější tvorba byla ovlivněna impresionismem.

 

Svět

Patrick O´Brian, (12. prosince 1914 Chalfont St. Peter, Backinghamshire, Anglie – 2. ledna 2000 Dublin, Irsko) 

 

Byl anglický romanopisec a překladatel. Nejvíce se proslul sérií historických námořních románů z období napoleonských válek, které vypráví o dobrodružstvích kapitána Jacka Aubreyeho a jeho přítele dr. Stephena Maturina Během 2. světové války chtěl vstoupit do Královského letectva, ale nebyl přijat, pracoval tedy pro tajnou službu a během bombardování Británie nacisty jezdil jako dobrovolník se sanitkou, Patrick O´Brian si úzkostlivě střežil své soukromí a neprozrazoval mnoho podrobností ze svého života.

Aubrey–Maturin série

 Zahrnuje 20 románů, přičemž 21. zůstal nedokončený, odehrávajících se na pozadí napoleonských válek na moři na začátku 19. století. Hlavními postavami jsou kapitán britského námořnictva Jack Aubrey a jeho přítel, irsko-katalánský doktor Stephen Maturin. Ve všech dílech této námořní ságy jsou zakomponovány skutečné události.

 

Zemřeli 12. prosince

 

Česko

Rudolf Cortés, rodným jménem Rudolf Kraisinger, (*16. března 1921 v Plzni – 12. prosince 1986 v Krásné Lípě)

 Byl český herec a zpěvák. Jednalo se o zpěváka populárních písní, o muže s velice krásným, sytým a sametově hebkým hlasem barytonového rozsahu, o člověka, který se stal jedním z nejpopulárnějších československých zpěváků pop music v 50. letech 20. století. Na svou velkou popularitu však nakonec trochu doplatil: spousta zpěváků ho navíc začala napodobovat a začínal se "oposlouchávat". Proto ho Karel Vlach postupně nahradil novým zpěvákem Milanem Chladilem.[zdroj?] Kromě toho byl i hercem, zahrál si řadu menších či epizodních rolí v několika českých filmech. Mimo jiné je od padesátých let znám také z Divadle estrády a satiry (pozdějšíhoDivadla ABC) coby významný divadelní představitel ústřední postavy ve hře Limonádový Joe aneb koňská opera, ve které byl mimořádně úspěšný (ve stejnojmenném filmu

 

Svět

Karl Drais, plným jménem Karl Friedrich Christian Ludwig svobodný pán Drais von Sauerbronn, česky také Karel Bedřich Ludvík Kristian Drais (29. dubna 1785 Karlsruhe – 12. prosince 1851Karlsruhe),  

Byl německý lesník a vynálezce, který je všeobecně považován za vynálezce draisiny, předchůdce jízdního kola. Draisův vynález, nazývaný později velocipéd, umožnil rozvoj jednostopých vozidel, a tedy i mechanizované osobní dopravy. K jeho dalším vynálezům patří například předchůdce psacího stroje s klávesnicí pro 25 písmen z roku 1821, z něhož se později vyvinul stenografovací stroj, či sporák s předchůdkyní várnice. Počátkem 20. let 19. století se Draisovi začala lepit smůla na paty. Vzhledem k tomu, že jezdci na celodřevěných a neodpružených draisinách dávali přednost jízdě po hladším dláždění chodníků než po hrubé dlažbě cest, docházelo k častým střetům s chodci. Postupně proto docházelo k zákazům jejich používání a sláva draisin začala pohasínat.

 

—————

Zpět