22. LEDEN 2017

21.01.2017 23:50

 

KALENDARIUM

 

Události 22. ledna

 

Česko

  • 1933 – Přívrženci Národní obce fašistické se pokusili o fašistický puč, když v 0:30 přepadli židenické Svatoplukovy kasárny.

 

Svět

  • 1905 – „Krvavá neděle” v ruském Petrohradu. Více než tisíc ze 140 000 protestujících dělníků bylo postříleno carskou armádou. Následovala řada stávek v téměř všech velkých ruských městech, střety demonstrantů s vojskem a policií.
  • 1941 – Britské a australské jednotky, pod vedením generálporučíka Richarda O'Connora, dobyly Tobruk.
  • 1942 – Japonská vojska se vylodila u Rabaulu na Nové Británii.
  • 1944 – Spojenci se vylodili u Anzia a Nettuna – operace Shingle.
  • 2006 – Evo Morales se stal prezidentem Bolívie.

 

Narozeni 22. ledna

 

Česko

Jenda Korda, občanským jménem Jan Korda (22. ledna 1904 v Praze – 30. července 1986 v Praze)

  Byl český tamburaš a hráč na brač,sborový pěvec, trampský zpěvák, skladatel, textař, písničkář a propagátor trampingu, zakládající dlouholetý člen legendární české původnětrampské (později též populárně hudební) vokální skupiny Settleři (Setlers Club). V šestnácti letech začal se skautingem, později jako tramp jezdil do Svatojánských proudů na osadu Dakota a Stará Hiawata [ Spolu s Jarkou Mottlem se jedná o klasika tohoto odvětví českého folku. Je autorem původní české trampské hymny Vlajka, za svůj život otextoval přibližně na 300 písní, působil též jako filmový a divadelní scenárista, operetní libretista a spoluautor několika českých lidovek (zde zejména ve spolupráci s kapelníkem Karlem Vackem).

 

Svět

George Gordon Noel Byron (22. ledna 1788 – 19. dubna 1824)

Byl 6. baron Byron z Rochdale, anglický básník, filhelén a přední představitel romantismu. Mezi jeho nejznámější díla patří Childe Haroldova pouť (popsáno níže) a satirický veršovaný román Don Juan, který zůstal nedokončený. Je považován za jednoho z největších evropských básníků. Lord Byron proslul nejen svým dílem, ale i svým způsobem života, který zahrnoval extravagantní výstřelky, mnoho milostných skandálů, dluhy, rozvod a obvinění z incestu a sodomie. Jeho bývalá milenka lady Caroline Lambová o Byronovi prohlásila, že je „šílený, zlovolný a je nebezpečné ho znát“. Byron působil jako vůdce jedné ze skupin italských karbonářů během bojů s Rakouskem a později se účastnil bojů proti Turkům během řecké války o nezávislost, pročež je považován za řeckého národního hrdinu. Zde hojně přispíval svými financemi, aby podpořil hnutí odporu. Svou obětí dopomohl Řecku získat po staletém područenství v rámci Osmanské říše znovunabýt svobody.

 

Zemřeli 22. ledna

 

Česko

František Křižík (8. července 1847 Plánice – 22. ledna 1941 Stádlec u Tábora)

Byl významný český technik, průmyslník a vynálezce. Jeho nejznámějším vynálezem byla oblouková lampa se samočinnou regulací. Vynalezl světelnou fontánu, zdokonalil elektrické tramvajea mnoho dalších zařízení.

Narodil se jako jediný syn venkovského ševce a posluhovačky v pošumavském městečkuPlánice.  Již během studia si musel najít práci, nejprve soukromé doučování, opisování not a později práci v továrně, která se zabývala výrobou telegrafních a signalizačních zařízení. Během práce zdokonalil železniční signalizaci, což se také stalo jeho prvním uznávaným vynálezem, za který obdržel 1000 zlatých.

Ještě téhož roku vymyslel řadu zlepšení a roku 1880 patentoval podstatně zdokonalenou obloukovou lampu.  V roce 1888 postavil první městskou elektrárnu v Českých zemích pro Žižkov, a zanedlouho začal vyrábět vedle obloukovek i lustry, dynama a elektroinstalační materiál. Už několik let ovšem připravoval další velký projekt – pouliční elektrickou dráhu v Praze. Získat zakázku se mu však nedařilo, protože exkluzivní smlouvu na pražskou dopravu měly koňské dráhy. On však našel východisko: uskutečnil svoji myšlenku v rámci plánované Jubilejní výstavy v roce 1891. Provedl osvětlení celé výstavy a skutečně vybudovaltramvajovou trať na Letné. Měřila sice jen 800 metrů, stala se však opravdovou senzací. Ještě větší slávu přinesla Křižíkovi jeho světelná fontána na Výstavišti.

 

Svět

Johann Friedrich Blumenbach (11. května 1752, Gotha – 22. ledna 1840, Göttingen) 

 

Byl německý lékař, zoolog, fyziolog a antropolog. Je zakladatelem vědecké rasové teorie. Ve svém díle rozlišil pět lidských ras: kavkazskou (bílou), mongolskou (žlutou), malajskou (hnědou), etiopskou (černou) a americkou (rudou). Svou koncepci odvodil ze studia lebek. Usuzoval, že rozdíly mezi rasami byly způsobeny klimatem, geografií, stravou a různými návyky. Za politicky rasistické v jeho díle bývá někdy považováno přesvědčení, že Adam a Eva byly kavkazské rasy, která je primární, a ostatní rasy vznikly „degenerací“ (například nižší vzrůst žluté rasy v důsledku horší stravy apod.), a že všechny rasy se mohou vrátit zpět do formy rasy kavkazské. Blumenbach sám svou koncepci nevnímal jako rasistickou a ostře protestoval proti „rasistickým“ názorům některých jiných badatelů své doby (Christoph Meiners, Samuel Thomas von Sömmerring), kteří tvrdili, že některé rasy jsou méněcenné. Zdůrazňoval, že všechny rasy jsou stejně hodnotné a schopné stejných vědeckých, uměleckých či civilizačních výkonů.  

—————

Zpět